Све о Парацетамолу - опису дроге.

Дијете

До данас је најпопуларнији антипиретички лек и даље Парацетамол. Већ неколико деценија водио је састав већине лекова прописаних за прехладу и АРВИ. На пример, у Русији је регистровано скоро 200 таквих лекова, осмишљених да ублаже стање на температури, грипи, АРИ и АРВИ. Сви се продају под различитим трговачким називима, али састав, принцип деловања, индикације и контраиндикације су практично идентични.

Пре него што наставите читање: Ако тражите ефикасан метод за отклањање обичне прехладе, фарингитиса, тонзилитиса, бронхитиса или прехладе, потрудите се да провјерите овај део сајта након читања овог чланка. Ове информације су помогле многим људима, надамо се да ће вам помоћи и! Дакле, сада се враћамо на чланак.

Препарати који садрже парацетамил се разликују само у дози активне супстанце иу помоћним компонентама. Дакле, парацетамол се може купити у следећим дозама: 10 мг, 200 мг, 500 мг, 325 мг. Коју од следећих доза треба изабрати и како узимати лек?

Пре 1990, појединачна доза Парацетамола била је 0,5 г, сада је 1 г. Према томе, дневна доза је била 1,5 г, а сада је легална 4 грама. Који је разлог за то повећање, а који од њих следити?

Главни одговор је да старе дозе модерне особе више не раде. То наводи вежбање терапеута и страних извора информација. У САД пре неколико година, дневна доза лека је званично смањена за 1 грама и сада је 3 грама дневно за одраслу особу. Велика маса педијатара не препоручују даје овај лек за децу испод 6 година, иако у упутству за употребу на Парацетамол (фервек, Панадол) још увек је рекао да овај алат се може користити да се смањи температуру и бол код деце са 1-3 месеци живот.

Сенсинг предстојећем симптоме прехладе или грипа, особа их покушава брзо "истјерају" узимајући велики број лекова, понекад у истом саставу, са разликом само у имену. Овакво неутемељено лечење може довести до сложених болести као резултат превелике дозе Парацетамола. Овердосе јавља не само већи таблета дози, сирупи итд, али са истовременим пријемом кафе, црног чаја, алкохола (у великим количинама), губитак апетита и других нијанси. О томе мало касније.

Какав је лек парацетамол и како га пити?

Овај лек се односи на антипиретичке, аналгетичке и антиинфламаторне агенсе слабе акције. Ослобађа се без лекарског рецепта, јер се сматра релативно сигурним, али довољно ефикасним. Главни активни састојак је парацетамол као синтетско једињење. Парацетамол је индикована за грозницу узроковану грозницом, прехладом, грипом, АРВИ и АРИ. Са зубним, глава, мишићним болом, неуралгијом, мијалгијом, артралгијом.

Дејство Парацетамола се смањује на ефекат на ћелије мозга, који дају сигнал центру топлоте за смањење ексцитабилности. Као резултат, постоји регулација и нормализација производње топлоте и преноса топлоте и смањења телесне температуре.

У медицини, парацетамолосодерзхасцхие лекови се могу приписати "експерименталним" лековима. Лекари кажу да ако парацетамол погођена топлоте брзо и стално, онда говоримо о обичну прехладу, и бриге нема разлога, ако је ситуација другачија, и пад температуре се јавља само диплому или мање, то значи да без специјалиста за дијагностику није довољно. Највероватније, тело "ради" инфекције, што је потребно што брже елиминисати. Лакше се носити са инфекцијом помоћи ће Ремантадину, Анаферону, Арбидолу и другим антивирусним лековима. Они се прописују како током болести, тако и за профилаксу пре предвиђене епидемије АРВИ. Ови лекови се успешно користе у терапији за децу и одрасле особе.

Како узимати Парацетамол?

Према упутствима за Парацетамол, може се давати деци прве године живота од 3 месеца. За све категорије становништва, препоручљиво је узимати лек на сат или два након оброка, како не би одложио свој антипиретички и аналгетички ефекат. Пијте пуно воде.

Дозирање парацетамола је следеће: Одрасли и адолесценти старости 12 година требају узимати 500 мг или 325 мг лијека не више од 4 пута дневно. Дјеца од 6 до 12 година су прописана 200 мг или 300 мг 3-4 пута дневно, а дјеца од 3 до 6 година од 120-240 мг 3-4 пута дневно. Деца до три године живота боље се узимају у облику свећа, сирупа или суспензије. Парацетамол се може узимати 3-4 пута дневно. Ово не значи да морате стриктно пратити ову шему. Ако је температура потребна, пријем је потребан, ако не, није потребно.

Парацетамол није антибиотик, ни витамин, и тако даље. Да ли је симптоматски лек дизајниран да ублажи негативне манифестације болести, а не третира саму болест.

Контраиндикације и предозирање

Контраиндикације приликом узимања лека: болести бубрега и јетре, често прихватање алкохолних пића, индивидуална осетљивост. Пажљиво га узмите током трудноће и дојења.

Штета парацетамола је релативна. Ако пацијент "не трпи" горе описане услове и примењује лек у прихватљивим нормама, одржавање временског интервала, нежељени ефекти неће га ухватити. У супротном, највероватније се може очекивати од неког организма таквих реакција као што алергије, мучнина, повраћање, бол у стомаку, анксиозност или поспаност, смањење хемоглобина, бубрежне колике. Алергија на парацетамол може се десити с сврабом, осипом на кожи, отицањем ткива. Читајући прегледи лекова, може се видети да се најчешће јављају алергијске реакције код деце прве године живота.

Посебно конфликтни Парацетамол и јетра. То је главни нежељени ефекат. Лек се брзо апсорбује и циркулише преко крвних судова широм тела, достижећи свој врхунац за 15-50 минута. Главно раздвајање супстанце се јавља у јетри. Овде се претвара у метаболичке производе који су штетни за саму јетру. Ови метаболити су способни уништити ћелије јетре. Прекорачење дозе доводи до тога. Последица ове методе је да јетра престане да функционише, а пацијент се спашава само трансплантацијом овог органа. Ако особа има проблеме са јетром, Парацетамол је контраиндикована. У случају алкохолизма, повреда лека се повећава неколико пута. Њихов комбиновани ефекат повећава десетоструку токсичност једни према бубрезима и јетри. Ни сваки организам не може издржати такав терет.

Иначе, дејство Парацетамола, повреде и предозирања постало је пажљивије проучавано након повећања смрти од његове администрације. Страдали су млади људи, који су обично неутетно користили велике дозе Парацетамола или истовремено комбиновали неколико производа који су садржавали ову супстанцу, не рачунајући његову укупну вредност.

И није ни у ком случају да свако упутство о употреби Парацетамола и других лекова наводи да пре употребе лекова, пажљиво проучите овај инсерт и сачувајте га за будућу употребу. Поред тога, стварне индикације (основе) за узимање лека нису увек биле присутне.

Интеракција са другим лековима

Најпопуларнија интеракција супстанци - парацетамол и кофеин. Ово једињење са двоструком силом делује на тело. Парацетамол уништава температуру, а кофеин повећава ову функцију повећавајући концентрацију прве у можданим ћелијама. Као резултат тога, антипиретички ефекат се повећава много пута, плус тело прима енергију и енергију под утицајем кофеина.

Кофеин и парацетамол се често користе за главобољу са ниским крвним притиском. У овом случају је обезбеђен анестетски и вазодилататорни ефекат. Они су такође главне активне супстанце у Панадол Ектра таблети.

Следећа интеракција је Парацетамол и Но-схпа. Добро се боре са тешком главобољом и високом температуром, нарочито код деце. Али-схпа уклања грч крвних судова, а Парацетамол извршава своју основну антипиретичку функцију.

Даљња интеракција Парацетамола и Аналгина. У неким случајевима, Аналгин смањује температуру боље од парацетамолосодерзхасцхее медицине или Аспирина. Ово се односи на интрамускуларну ињекцију аналгина са дифенхидрамином, када се ефекат деси након 15 минута. Што се тиче Аналгина и Парацетамола, они се не могу комбиновати са другим антиинфламаторним лековима.

Парацетамол и Аспирин имају сличне механизме деловања, само Аспирин такође разблажи крв. Парацетамол је сигурнији од Аспирина, који има много контраиндикација и готово сви узрокују иритацију желуца. Ови антипиретички и аналгетички агенси у исто време немају смисла, а оптерећење на бубрезима и јетри је велико. Они се могу мењати само на високим температурама како би се избјегло предозирање.

Ибупхен и Парацетамол су различити у саставним препаратима, али припадају групи антипиретичних и аналгетских лекова. Ибуфен такође има јак антиинфламаторни ефекат, тако да се сматра леком ширег спектра деловања. По правилу, Парацетамол се често замењује са Ибупхен-ом, јер се у већини случајева болест боље бави високом температуром. Ови лекови нису прописани заједно.

Нурофен и Парацетамол су често прописани на високим температурама, које ниједан лек не сруши. Најважније је одржавање временског интервала између доза. Обично Нурофен дјелује ефикасније и конзистентније. Нурофен је пожељнији за Парацетамол због њене мање "штетности" и алергености.

Супрастин и парацетамол су типично једињење за ублажавање грознице код људи са могућом алергијском реакцијом. Најчешће препоручујемо Супрастин Парацетамол и педијатри у поствактсинатсионни периоду са повећањем телесне температуре, прво дрога - као антипиретик, а други - како антихистаминик. Ако током лечења лекар прописује пуно других лекова, Супрастин треба предузети како би се смањио ризик од алергија.

Цена парацетамола за домаћу производњу може бити неколико пута мања него код иностраних аналога са гласним именом. Тако 10 таблета од 500 мг кошта око 3 рубља.

Цена Парацетамола за одрасле је око 50 рубаља, а за децу - око 90 рубаља. Трошкови лекова у производњи увоза су у просеку од 30 рубаља за 10 таблета, што је скоро 10 пута скупље.

Текст изнад и коментари које су написали читаоци су чисто информативни и не позивају на самотретање. Посаветујте се са специјалистом о својим симптомима и болестима. Код лечења са било којим лековима као смерницом, увек користите упутства која долазе са њим у пакету, као и препоруке вашег лекара.

Да не би пропустили нове публикације на сајту, могуће их је примити путем е-маила. Субсцрибе.

Желите да се решите болести носу, грла, плућа и прехладе? Онда проверите овде.

Вредно је обратити пажњу и на друге лекове за прехладу и АРВИ:

Терафлу прах и спреј: упутства за употребу

Састав, произвођач, цена

Тхерафлу - комбиновани лек има антипиретик, аналгетик, антиинфламаторно, децонгестант и анти-алергијске радње које помажу да се избори са хладним симптома ц.

Произвођач овог лека је швајцарска компанија Новартис АГ, која је једна од водећих светских фармацеутских компанија. Име "Новартис" долази из латинског "Новае Артис", који се може превести као "нова достигнућа".

Захваљујући оглашавању, "Терафлу" је познат руским купцима. У апотекама можете купити овај лек за цену паковања од 10 врећа - 370 рубаља. Док трошак једне вреће (можете купити и један по један) варира од 50 до 70 рубаља.

Композиција садржи активни састојак Терфлу све познате парацетамол (у количини од 325 мг) и мање познати фенирамин малеата (20 мг), фенил-епхрин-хидрохлорида (10 мг).

Додатне компоненте су: сахароза, лимунска киселина, ацесулфам калијума, силицијумдиоксид, магнезијум стеарат, малтодекстрин, дикалцијум фосфат, натријум дигидратат, ароме и бојење.

Индикације за употребу

У кратком државама које Терфлу бити предузете инфективним и инфламаторним болестима као што грипа, прехладе, САРС, које увијек праћен температуром и грозницом, грозницу, главобољу, назална конгестија, цурење носа, кијање и бол у мишићима. Такође, лек је ефикасан за отицање, бол различите природе и алергија.

Аналоги Терафлуа

Наравно, апотеке нуде аналогију и Терафлу, од којих су неки јефтинији.
• Цолдрек;
• Терафим;
• Фервек;
• Анвимак;
• Ринце;
• Нимесил;
• Антигриппин.

Можда ово није цела листа сличних лекова који ће ефикасно помоћи при грипу, прехлади, кашљу.

Колдрекс или Терафлу, што је боље?

Ови лекови једнако раде на телу. Али неопходно је знати да ови лекови само уклањају симптоме болести, али нису у могућности да заиста помогну у лечењу, а поред тога оне штете пацијентима.

Такође у саставу Цолдрек-а нема антихистаминске супстанце фениламин малеата, а доза парацетамола је скоро два пута већа, што је несумњиво и штетно. Стога, Терафлу се може сматрати комплекснијом и уравнотеженијом дрогом.

Упутства за употребу Терафлу

Медицински производ Терафлу је доступан у различитим облицима. Најпопуларнији је прах, јер је најлакше дати деци.

Прашкови

Прашак из врећице треба растворити у једној чаши загрејане воде. Чак можете и послати по укусу. Поновљени пријем је могућ сваких 4 сата (не више од 3 оброка дневно). ТераФлу се може узимати у било ком тренутку, али најбољи резултати се могу посматрати током ноћи. Ако се побољшање не дође у року од три дана од лечења терафлиума, лек треба прекинути и упутити се лекару.

Таблете

  • Дозирање одраслих пацијената - 1-2 таблете. сваких 4-6 сати, максимално 6 таблета / дан.
  • Дозирање за децу преко 12 година - 1 таблета сваких 4-6 сати, максимално 4 таблете / дан.

Потребно је потпуно гутати пилулу, водом, без жвакања. Пуни курс третмана није више од 7 дана.

Сируп или капљице КВ

Сируп је прописан за одрасле од 5-10 мл 4 пута дневно. Капије морају прво бити припремљене, наиме разблажене у води или медицинској брозги, или капале на комад шећера.

  • За децу старију од 2-3 године. именовати 9-10 капљица 2 пута дневно;
  • За дјецу старију од 3-6 година. - 13-15 капљица 2 пута дневно;
  • За децу од 6 до 12 година, чија старост је 16-20 капљица 3-4 пута дневно.

Лар аеросол и таблете

Одрасли са 1 столом. раствара се сваких 2-3 сата. или у облику аеросола за четири ињекције (приближно 0,5 мл) 3-6 пута дневно. Уз тешке симптоме и тешке болове у грлу, могуће је применити 1 таблету сваких 1-2 сата. Дневна доза није већа од 10 таб.

Дјеца старија од 4 године на 1 таблету за рјешавање сваких 2-3 сата или у облику аеросола за 2-3 ињекције 3-6 пута дневно. Дневна доза није већа од 6 таблета.

Рјешење у облику аеросола се ињектира у шупљину усне шупљине, држећи канистер вертикално. Спреј треба ињектирати не мање од 20 до 30 минута пре оброка.

Маст Бро

За одрасле и за децу преко 3 године, мала количина масти треба примењивати 2-3 пута дневно. на средњем и горњем делу леђа и грудима. Пажљиво руб на 100% апсорпцију и покривајте топлом сувом крпом.

Имуно грануле

Одрасли и деца која су већ преко 14 година расте 1-2 паковања дневно (прашак се директно улије у уста, не пије). Трајање терапије је 3 недеље.

Током лактације и током трудноће

Током трудноће (нарочито у раном животу) и током дојења (мајке мајке) из лечења са Терафлуом, најбоље је одбити, јер могу постојати нежељени ефекти. У таквим случајевима је најбоље третирати на природан или народни начин.

Ако нема температуре, може ли се узети Терафлу?

У недостатку температуре, најбоље је одбити употребу лекова, јер тело мора самостално превладати болест. Он не треба да помогне, иначе лекови, осим антибиотика, неће помоћи.

Терапеути препоручују узимање здравих људи за лечење хладних и вирусних болести Терафлу, који морају брзо стићи до ногу. Дрога није јефтина, а ако немате средства, можете купити јефтину замену у апотеци.

Контраиндикације:

  • истовремено узимају антидепресиве трицикличне инхибиторе моноамине оксидазе (МАО), бета-адренергичне блокере;
  • алкохолизам;
  • портал хипертензија;
  • трудноћа и мајке дојиље;
  • дјеца млађа од 12 година, изузетно опасна за дјецу дојење;
  • дијабетес мелитус;
  • алергијска реакција на састојке лека.

Да бисте избегли нежељене ефекте, пажљиво прочитајте информације које су наведене у инструкцијама за лек. Што је такође на Википедиау.

Компатибилност Терафлу са алкохолом и другим лековима

Према експертима, не би требало комбиновати Терафлу са алкохолним пићима. А такође је немогуће истовремено пити Терафлу са антидепресивима и другим лековима који утичу на централни нервни систем. Ово има негативан утицај на здравље.

Можеш пити парацетамол са терафлу?

Терафлу и парацетамол могу се узимати истовремено на температури од? Терафлу и парацетамол су компатибилни? Да ли могу пити Парацетамол након Терафлу (Панадол)?

Пре прања лекова, увек сам прочитао резиме, без обзира што је лекар прописао.

У упутствима за парацетамол индикативна дневна дозвољена доза, нешкодљива за организам одрасле особе или дијете.

Зашто гњечити све у купу? Ако се заврши само парацетамол, може се додати дневна норма парацетамола од 3 грама, препарати који садрже парацетамол: терафлум, Гриппофлу, панадол.

И тако, зашто? Обично се третира један лек, и није све пијан, у супротном ће се играти побоцхка.

Када се особа разболи, природна жеља је да жели да се излечи што је пре могуће. Да би то постигао, он је спреман за гутање пилула са шакама. Нажалост, није све пре него што именује лекове, прочитајте упутства за одређени лек, и да је јединица самих проблема да сазна шта је главни активни састојак у леку који су добили.

У међувремену, главни активни састојак у Терафлуу је парацетамол. А то значи да ће истовремена примјена Парацетамола и Терафлу довести до превеликог доза парацетамола, а превеликост дозе не донесе никакву корист никоме. Генерално, заједнички унос ових лекова је могућ само по препоруци доктора у неким изузетним случајевима. Ако више волите да се лијечите сами, онда треба узети један од ових лекова.

Узгред, не тако давно је било прилично сензационалног случаја, дечак је умро. Испоставило се да су га родитељи покушали излечити од грипа или хладноће, дали су Парацетамол, затим Панадол, затим Нурофен (на примјер сам уписујем имена лијекова). Све ово у прилично кратком временском периоду. Генерално, покушали су у сваком случају да снижавају температуру и побољшају стање детета, а као резултат тога све је довело до тешке предозирања главне активне супстанце која је садржана у свим тим препарацијама. Дечак је одведен у болницу, али лекари су били немоћни.

Све ово пишем како бих нагласио колико је опасно могуће бити исушени лек!

Таблете Медиисорб Парацетамол МС 500 мг бр. 10 - преглед

Пијем парацетамол уместо скупих Терафлуа и Антигриппина

Парацетамол је пени и ефикасан лек, једини који је лекар дозволио да пије на повишеној температури током трудноће.

Може се дати и дојенчадима.

Ако сте прочитали Тхерафлу једињења колдрекс и друге сличне производе, онда ће све бити део исте: аспирин, парацетамола, Витамин С.Ето основни составлиаиусцхие.Все остало је за бојење, ароме и мириса, као и паковања и реклама за ту борбу са нама новац.

Због тога, да не будем заостајан, узимам половину таблета аспирина и парацетамола истовремено са првим симптомима хладно 3-4 пута дневно.

Ова метода је сачувана и са грипом са грозницом. Болест се повукла 2-3 дана.

Терафлу ектра (парацетамол цомб) инструкција:

Произвођач

Новартис Цонсумер Хеалтх СА Швајцарска

Активна супстанца Терафлу екстра

парацетамол - 325,0 мг, фенилрамин малеат - 20,0 мг, фенилефрин хидрохлорид - 10,0 мг, аскорбинска киселина - 50,0 мг.

Облик издавања

Прашак за раствор за унутрашњу употребу.
Таблете покривене поклопцем.

Коме је приказан Терафлу екстра и Терафлу Екстратаб

Симптоматска терапија грипа и вирусних акутних респираторних болести, праћен високом температуром, грозницом, цурењем носа и / или носне загушења, главобољу и болове мишића; за лечење поллинозе и других алергијских болести горњег респираторног тракта.

Како користити Терафлу Ектра

Одрасли и деца преко 12 година добијају се садржај 1 пакета сваких 4 сата, али не више од 4 паковања дневно. Немојте користити лек већ више од 7 дана.
Пре употребе, садржај 1 пакета треба растворити у чаши топле воде.
Како користити Терафлу Екструтаб
За одрасле и децу од 12 година. Унутра, 1 таблета сваких 6 сати. Таблета треба прогутати цијелом, не течном и стиснутом водом. Максимална дневна доза за одрасле је 6 таблета дневно, за дјецу - 4 таблете дневно. Ако нема слабљења симптома болести у року од 5 дана од почетка лечења са лекаром, лек треба зауставити.
Карактеристике Терафлу Екстратаб
Не прелазите препоручену дозу или узимајте лек већ дуже од 5 дана.
Високе дозе парацетамола, укључујући и опште високе дозе, могу довести до нефропатије или неповратног отказивања јетре током дужег временског периода. Неопходно је упозорити пацијенте о немогућности истовремене употребе других лекова који садрже парацетамол.
Да би се спречило токсично оштећење јетре, узимање лекова не би требало комбиновати са употребом алкохолних пића.
Мере опреза прописане лијек за кардиоваскуларне болести, хипертензије, поремећаја штитасте жлезде, дијабетес, бенигне хиперплазије простате, психозе, јетре и бубрега секундарне тешком, повишеног интраокуларног притиска, као јетри и бубрезима.
У случају очекиване хируршке интервенције, препоручује се прекид третмана неколико дана пре лека због повећаног ризика од кризе преосетљивости када се користи истовремено са халогеним анестетиком.
Треба запамтити да фенилефрин може допринијети лажном позитивном резултату допинг контроле код спортиста који учествују у такмичењима.
Дрога је контраиндикована код деце млађе од 12 година.
Ако симптоми болести остају после 5 дана од узимања лека, третман треба прекинути.
Утицај Терафлу Екструтаб на способност управљања возилима и механизмима.
Лек може изазвати поспаност, тако да током лечења није препоручљиво возити возила и радити с сложеним механизмима који захтевају високу концентрацију пажње и велику брзину психомоторних реакција. Поспаност се може интензивирати истовременом употребом с седативима, смирујућим средствима или алкохолним пићима.
Трудноћа и лактација.
Пошто је клиничко искуство коришћења лека код жена током трудноће и лактације веома ограничено, треба га користити само када користи од примене превазилазе потенцијални ризик за фетус / дете.


Нежељени ефекти Терафлу екстра

Поспаност, поремећај сна, повећана ексцитабилност (нарочито код деце); бол у епигастичном региону, мучнина, повраћање, уз продужену употребу - могуће хепатотоксични ефекат (због парацетамола, који је део лека); свраб коже, осип, отицање Куинцке; анемија, тромбоцитопенија; осећај сувог уста, тешкоће уринирања, поремећај смјеста, повећан интраокуларни притисак (нежељени ефекти повезани са холинолитичким дјеловањем хлорфенамина).

Нежељени ефекти Терафлу Ектрацтаб

су повезани са деловањем парацетамола: повремено кошнице и кожни осип, тромбоцитопенија, леукопенија, хемолитичка анемија, у ријетким случајевима - агранулоцитоза. Понекад постоје реакције код пацијената са нетолеранцијом ацетилсалицилне киселине (на пример, са астмом).

Нежељене реакције повезане са симпатомиметичким дејством фенилефрина: висок крвни притисак (посебно код пацијената са хипертензијом, рефлекторнабрадикардииа, мидријаза (са излагањем глаукомом). Могући утицај на ендокриног система и друге делују на метаболичке функције, задржавања мокраће и мокрење (тешкоће уринирања).
Нежељене реакције повезане са периферним антихолинергичким ефектом хлорфенирамина: сувоћа у оралној шупљини и поспаност.

Ко је контраиндиковао Терафлу Екстратаб

под следећим условима:

  • Преосетљивост на компоненте лекова;
  • Тешке кардиоваскуларне, хепатичне или бубрежне болести;
  • Хипертензија;
  • Аденома простате са отежаним уринирањем;
  • Опструкција врата бешике;
  • Пилородуоденал опструкције;
  • Стенозни чир стомака и дуоденума;
  • Диабетес меллитус;
  • Болести плућа (укључујући астму);
  • Затворени угао глауком;
  • Недостатак глукоза-6-фосфат дехидрогеназе;
  • Епилепсија;
  • Трудноћа и лактација;
  • Деца до 12 година.

Интеракција Терафлу Ектра

Може побољшати ефекте инхибитора моноаминог оксидазе (МАО), седатива, етанола и препарата који садрже етанол. Не препоручује се истовремена употреба антихипертензивних лекова.
Када се користе истовремено са лековима који индукују ензиме јетре (неке хипнотичке и антиепилептичке лекове, рифампицин, етанол), повећана је хепатотоксичност хлорфенирамина.
Уз истовремену употребу парацетамола са азидотимидином, може се развити неутропенија.

Интеракција Терафлу Екстратаб

Парацетамол може да интерагује са антикоагулансима (нпр. Варфарином, кумарином) и антиконвулзанима.
Истовремена употреба са нестероидним антиинфламаторним лековима (НСАИЛс) може повећати ризик од нежељених реакција другог од уринарног система. Запажена је фармакодинамичка интеракција са другим аналгетицима (кофеин, опиати).
Полуживот хлорамфеникола се повећава уз истовремену употребу са парацетамолом.
Пробенецид утиче на метаболизам парацетамола.
Ризик развоја хепатотоксичног дејства лека повећава се уз истовремену примену рифампицина и изониазида.
Антиепилептици (фенобарбитал, фенитоин, карбазепин) не повећавају ризик од хепатотоксичних ефеката парацетамола.
Пхенилепхрине може проузроковати слаб реакцију инхибитори моноамино оксидазе, α-и бета-блокатора, типа антихистаминици фенотиазини (нпр., Прометхазине), бронходилататорни симпатомиметицхними средства су трициклични антидепресиви (имипрамин) гуанетидином МЛИ атропин, дигиталис, алкалоиде Рауволфиа, индометацин, метхилдопа, друга средства стимулише централни нервни систем и, можда, са теофилина. У неколико случајева приметили вазоконстриктивни ефекат уз примену стимулатори родова и фибрилација када се користи са анестезијом. Можда прекомерно повећање крвног притиска, док интравенске примене алкалоида рогова.
Хлорфенирамин потенцира ефекат лекова који имају централни механизам деловања (симпатикомиметици, антидепресиви).

Овердосе Терафлу Ектратаб

Симптоми превелике дозе парацетамола: хепатотоксични ефекат, у тешким случајевима, развија се нетоксица јетре. Први симптоми могу се појавити у року од 24 до 48 сати или касније након превеликог зрачења и укључују мучнину, повраћање и бол у епигастичном региону.
Овердосе симптоми повезани са потентсионированием парасимпатолитицхного акције антихистамине компоненте и симпатомиметицхном акције фенилефрина: поспаност, иза које се могу Екцитед (нарочито код деце); видно оштећење; мучнина, повраћање, главобоља; поремећаји крвотока; цома; конвулзије; промене у понашању; хипертензија; брадикардија.
Лечење: Благовремена интравенозно или орално администрирање Н-ацетилцистеин као антипод парацетамола, испирање желуца, именовање активном угљу, праћење респираторних и циркулаторног система (не односи адреналин). У случају појаве епилептичних напада, диазепам се прописује.

Могу ли лекови засновани на парацетамолу ослободити АРВИ?

Прочитајте такође

Они који немају времена да се разболе, фармацеутско тржиште нуди много новца "јаче од хладноће". И многи верују да су "Цолдрек", "Терафлу", "Фервек", "Антигриппин" и други попут њих способни да се реше АРВИ. Да ли су тако добри и да ли имају потребу, доктор Петер је научио од терапеута Анна Букоцел и фармаколога Александра Слобозханина.

"Цолдрек", "ТераФлу", "Фервек", "Антигриппин", "Еффералган" - само добро промовисани бренд, стручњаци су сигурни. Сви ови лекови се називају различито. Главне активне супстанце које имају исто - парацетамол и витамин Ц. Парацетамол олакшава температуру и бол, тако да неко време након примања изгледа да је слабост нестала. А витамин Ц теоретски активира одбрану тијела, али је количина у "бренд" антипиретик смешна. У "Колдрекс", на пример, аскорбинска киселина је само 30 милиграма, "фервек" - 25. 100 грама цитрус витамина Ц двапут - 60 мг и јабуке - готово пет и по пута - 169 мг.

Поред парацетамола и аскорбике, неки "хладни лекови" укључују тоничне супстанце и лекове, који за неко време ослобађају млазни нос и водене очи. Али има их и неколико, али не трају дуго. То јест, ниједан од ових лекова се не може отарасити АРВИ-а, они само ослобађају симптоме, али не утичу на узроке болести.

- лекови засновани на парацетамолу могу само смањити температуру. Излечи инфекцију, једноставно не могу, - објашњава Александар Слобозханин. - Да бисте се носили са узроцима ове болести, требају вам антибиотици ако је болест бактеријске природе или антивирусних средстава.

И ако се сећате, да доктори не препоручују да се снизи температуру када температура није се издигне изнад 38 степени, што значи у колдрекс-еффералган-антигриппинових значи углавном нестаје.

- У принципу, скупи антипиретички лекови раде. И ако човек задовољни свиме, зашто их не користе када је потребно да се ублажи стање, смањите температуру, ако је заиста висока? - каже Анна Букоцел. - Али, по мом мишљењу, је много јефтиније и ефикасније да купи одвојено Парацетамол и витамин Ц. Узгред, доза једне таблете парацетамола и његов садржај у "унтвистед" антипиретик о истим - 500 мг. Или можете само пити чај медом и лимуном.

Иначе, о ценама. Обични "Парацетамол" у таблетама у просјеку у Ст. Петерсбургу кошта 12 рубле по блистеру. А цена "хладног медицине" креће се од 75 рубаља по паклици "колдрекс" у апотеци "Фиалка" до 255 рубаља - за "фервек" у "здравих људи" и 250 рубаља - за пакет "тхерафлу" за "прву помоћ".

Што се тиче дозирања, Ана Букоцел саветује да не узима више од 2 грама парацетамола дневно - то су 4 таблете од по 500 мг. Витамин Ц је боље пити најмање 1-2 грама дневно.

Али ипак, без консултовања са доктором, лекари не саветују узимање ових лекова. Парацетамол је токсична супстанца која погађа јетру и бубреге. Доктори широм свијета већ дуго захтијевају да се његова неконтролисана продаја забрани.

Због тога се не сме користити за особе са озбиљном поремећеном функцијом јетре или бубрега, анемијом и алкохолизмом. Труднице и деца млађа од 6 година не могу јести, а старије од 6, доза треба бити мала. У неком "скупом антипиретичком" рачунају се, а на пакету постоји напомена - "за децу".

промовисали смо антипиретичка контраиндикација око исте, али сваки од њих има своје нијансе, па пре наношења треба да пажљиво прочитате упутства.

Ипак, упркос токсичности, Парацетамол остаје најпопуларнији антипиретик. Доктори "Аспирин" и "Аналгин" не саветују докторе да уопште снижавају температуру. "Аспирин" (ацетилсалицилна киселина) има лоше дејство на стомак и може изазвати чир. Сада се углавном користи за спречавање настанка крвних угрушака. "Аналгин" (метамизол натријум) и потпуно забрањен у већини земаља, јер често даје озбиљне споредне ефекте хематопоезе система.

Смртоносни парови. Лекови који се не могу узети заједно

Модерна медицина је немогућа без модерних лекова. Нажалост, неки лекови имају опасни пар - лекове који, узети заједно, узрокују нежељене ефекте!


Антибиотици и оралне контрацептиве

Антибиотици Да ли су супстанце које производе само живи организми да уништавају друге. Први антибиотик је изоловао Александар Флеминг 1928. године, за који је добио Нобелову награду.
Од тада, антибиотици су променили живот човечанства. Болести које су некада биле смртна казна, научиле су да зарасте: пнеумонија, туберкулоза, менингитис и друге инфекције. Захваљујући антибиотици, дошло је до демографске експлозије у 20. веку, када је становништво почело да експоненцијално расте. Антибиотици су право чудо медицина.
Орални контрацептиви. Без обзира на облик ослобађања, принцип хормонске контрацептивне акције је исти: променити хормонску позадину тако да овулација (ослобађање јаја из јајника), а самим тим и трудноћа постаје немогућа. Постоји још једна важна акција: они мењају конзистенцију слузи грлића материце, и постаје непробојна за сперматозоида. Поред спречавања нежељене трудноће, хормонске контрацепције имају позитиван ефекат на здравље жена уопште: смањити ризик од рака дојке и јајника, спречити појаву акни, олакшати током менструације и тако даље.

Зашто је опасно комбиновати ове лекове?
Комбинација ових лекова може смањити ефикасност пилуле за контролу рађања, и ризикујете да постану трудни. Постоје два разлога:
1. Микроби у цреву побољшавају апсорпцију хормона. То значи да хормони трају дуже у телу и дуже штите од нежељене трудноће. Антибиотици уништавају цревне микробе, хормони се не апсорбују, па се велики број хормона једноставно губи уз цаллум.
2. Многи антибиотици стимулишу рад ензима јетре, тако да почињу да интензивно уништавају хормоне. Као резултат, концентрација контрацептива у крви се смањује, а тиме и ефикасност спречавања трудноће.

Шта да радиш
Ако истовремено узимате антибиотике и контрацепцију, онда користите кондоме.

Лоперамид (Имодијум) је најчешћи лек за дијареју. Продава се без рецепта под различитим брендовима. Смањује покретљивост и умирује црева, тако да ретко трчите у тоалет. Треба нагласити да се лоперамид не може користити ако је дијареја повезана са инфекцијом (то јест, када постоји грозница, мрзлица, лоше здравље). У овом случају, микробе ће остати у цревима, што је преплављено са погоршањем инфекције.

Калцијум је део две групе лекова без рецепта:
1. Препарати за кости (у комбинацији са витамином Д). Жене узимају након менопаузе да би се смањио ризик од остеопорозе.
2. Антациди (препарати за згузњавање) - калцијум је део неких лекова који смањују киселост желудачног сока.

Зашто је опасно комбиновати ове лекове?
Главна активност лоперамида је инхибиција покретљивости црева. Али калцијум има сличан нежељени ефекат! Према томе, комбинација ова два лекова може довести до изразитог болног запрета.

Шта да радиш
Ако сте почели узимати лоперамид из дијареје, направите паузу од препарата калцијума, у супротном се ваша дијареја може заменити запремином.
Погледајте видео запис програма "Живите здраво" на ову тему

Верапамил припада групи блокатора калцијума. Калцијум сужава крвне судове. Верапамил блокира своје деловање - посуде се шире, што доводи до два важна дејства: крвни притисак се смањује и снабдевање крви срца се побољшава, пролазе исхемични болови.
Потенцијални ризик од верапамила је у томе што такође блокира калцијумове канале у систему срчане проводљивости, тако да може довести до брадикардије и блокаде интракардије.
Бета-блокатори (атенолол, метолол и други лекови са завршном "-ол") су најважнији лекови за лечење срчана инсуфицијенција. Уз срчану инсуфицијенцију, срце тешко може пумпати крв кроз тело. Бета-блокатори, с једне стране, смањују контракције срца, али са друге, њихова ефикасност се повећава.
Лете у масти: ови лекови такође отежавају вршење електричног пулсирања кроз систем проводења срца.

Зашто је опасно комбиновати ове лекове?
И верапамил и бета-блокатори смањују контракцију срца. Због тога њихова комбинација може довести до јаког успоравања срчаног бубрега (брадикардија и блокада интракардије). У најгорем случају може зауставити рад срца.

Шта да радиш
Пратите импулс неколико пута дневно, снимите је у дневник. Ако је брадикардија јака (мање од 50 / мин), консултујте лекара.


Лекови за прехладе и алергије

Антихистаминици - најчешћи лек за алергије. Они смањују ослобађање хистамина, што узрокује све непријатне ефекте алергија: свраб, црвенило, кидање, итд. Антихистаминици ефикасно елиминишу све ове симптоме.
Лекови за прехладу састоји се од неколико активних супстанци. Типично, ово је:
1. Парацетамол - да смањите главобољу и температуру
2. Супстанца за сужење крвних судова како би се смањила отеклина носне слузокоже, чиме се смањује излазни нос.
3. Припрема антихистамина - у овом случају смањује појаву запаљенске реакције (кијање, кидање, итд.)
Стога, ови лекови врло ефикасно елиминишу симптоме прехладе и грипа. Међутим, они се не боре против вируса, не заборавите на то!

Ови лекови нису само "укусни галеб"! Они се могу лако пренаглити! Више од четири врећице дневно се не препоручује.

Зашто је опасно комбиновати ове лекове?
Састав лекова за алергије и прехладе укључује антихистаминике.
Нежељени ефекат ових лекова је поспаност. Стога, након пијања обојица, ризикујете да изгубите виталност током целог дана.
Поред тога, такав проблем може бити веома опасан ако, на пример, возите аутомобил тог дана.

Шта да радиш
Ако узимате лекове за прехладе, неко време одустајете од антихистамина ИЛИ узмите лекове друге генерације (телфаст, ериус, цларитин итд.) Који имају мање ефекта на нервни систем.

Варфарин Лек који смањује крварење крви. Смањује производњу фактора протеина-коагулације. Стога, крв постаје лакша и ризик од крвних угрушака се смањује. Најчешће се примењује варфарин за атријалну фибрилацију, у којој крвни ткиви формирају у срцу, који могу "отргнути", летети до мозга и узроковати мождани удар.
Главна опасност је у томе што се са превеликом дозом варфарина повећава крварење и ризик од интракранијалних крварења.

Зашто је опасно комбиновати ове лекове?
Смањена коагулација је познат нежељени ефекат нестероидних антиинфламаторних лекова. Због тога комбинација НСАИД-а са варфарином значајно повећава ризик од опасног крварења.

Шта да радиш
Ако морате узимати варфарин, избегавајте лекове против болова из групе НСАИД. Уместо тога, користите паратсатамол - у већини случајева то је добра замена за НСАИЛ.
Погледајте видео запис програма "Живите здраво" на ову тему


Срчани аспирин и лекови за бол

Срчани аспирин Једна је од најреволутнијих лекова свих времена. Његова употреба омогућава понекад смањење ризика од смрти код инфаркта и ангине. Срчани аспирин (аспирин у малим дозама) спречава производњу тромбоксана, што доприноси стварању тромби. Као резултат, процес формирања тромба успорава се.
Најчешћи су лекови против болова нестероидни антиинфламаторни лекови (ибупрофен, Нисе и многи други). Ови лекови блокирају производњу простагландина - супстанци које узрокују упале и бол. Због тога су НСАИДс изузетно ефикасни у скоро свим врстама болова (глава, зглоб, мишић, итд.).

Зашто је опасно комбиновати ове лекове?
На првом месту, а у срцу аспирина и НСАИЛ имати нежељене ефекте на стомак, тако да је стална заједнички пријем они могу изазвати чир желуца и крварења.
Друго, НСАИЛс се такмиче са аспирином за исти ензим. Али истовремено блокирају га горе од аспирина. Због тога, у комбинацији, може доћи до смањења ефикасности срчане аспирина.

Шта да радиш :
1. Не узимајте ове лекове на празан желудац.
2. Узимајте НСАИД-ове најмање 30 минута након аспирина срца, или 8 сати раније.
3. Ако узимате срчани аспирин, покушајте да уопште узимате НСАИД. Од бол у многим случајевима, лек парацетамол, који не делује са аспирином.
Погледајте видео запис програма "Живите здраво" на ову тему

Статин - главна дрога за снижавање холестерола. Они ометају производњу холестерола од стране јетре, тако да је јетра присиљено обрадити већ постојећи холестерол у крви.
Флуконазол (Флукостат, Дифлуцан) је један од кључних антимикотичних лекова. Пре свега, она је ефикасна против кандидина за дршку, која најчешће погађа генитални тракт и мукозну мембрану уста.

Зашто је опасно комбиновати ове лекове?
Статини се обрађују преко јетрених ензима. Флуконазол инхибира деловање ових ензима, што доводи до прекомерне акумулације статина у организму. У великим количинама, статини могу изазвати рабдомиолизу - оштећење мишића.

Шта да радиш
Будући да је флуконазол обично пијан на кратким курсевима (од једног до неколико дана), препоручује се отказивање статина за овај период.


АЦЕ инхибитори и спиронолактон

АЦЕ инхибитори (лизиноприл, каптоприл и други лекови са крајњим "-прил") - најважнији лекови за борбу против високог крвног притиска.
АЦЕ је ензим који је укључен у производњу супстанце зване ангиотензин ИИ, који сужава крвне судове. АЦЕ инхибитори блокирају производњу овог ензима, због чега се судови шире и притисак смањује.
Спиронолактон (Веросхпирон) - један од најважнијих лекова у борби против срчаног удара. Код срчане инсуфицијенције срце не функционише добро, тешко је пумпати велике количине течности. Спиронолактон уклања вишак соли и течности из тела, волумен крви се смањује, оптерећење срца се смањује. Поред тога, ова лек смањује замену нормалног срчано ткиво ожиљком, што неће радити.

Зашто је опасно комбиновати ове лекове?
И спиронолактон и АЦЕ инхибитори повећавају концентрацију калијума у ​​крви. То може довести до хиперкалемије. Опасно је узроковати поремећаје у ритму и проводљивости у срцу.

Шта да радиш :
1. Редовно узимајте крвни тест за калијум.
2. Ограничите употребу хране високе количине калијума (банане, сочиво, парснипс, брисачки калчки, слатки кромпир)

Терафлу - упутства за употребу, индикације, контраиндикације, нежељени ефекти, аналоги, прегледи, цене

Терафлу - каква је то припрема, од чега се састоји и када се примјењује?

Састав терафијумских препарата

11.5 г праха у врећици комбинованог материјала.

За 10 врећа у картонској кутији.

Парацетамол 0,325 г, фенирамин малеат 0,02 г, фенилефрин хидрохлорид 0,01 г

Терафлу од грипа и прехладе

22.1 г праха у врећици комбинованог материјала.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12 или 25 врећа у картонској кутији.

Парацетамол 0,325 г, фенилрамин малеат 0,02 г, фенилефрин хидрохлорид 0,01 г, аскорбинска киселина 0,05 г.

15 г праха у врећици комбинованог материјала.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12 или 25 врећа у картонској кутији.

Парацетамол 0.650 г, фениламин малеат 0,02 г, фенилефрин хидрохлорид 0,01 г

Терафлу од грипа и прехладе

22 г праха у врећици комбинованог материјала.

За 1, 10, торбу у картонској кутији.

Парацетамол 0.650 г, фениламин малеат 0,02 г, фенилефрин хидрохлорид 0,01 г

Терафлу екстра плус

4 г праха у врећици комбинованог материјала.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12 или 25 врећа у картонској кутији.

Парацетамол 0.650 г, фенилефрин хидрохлорид 0.01 г, аскорбинска киселина 0,05 г.

2 г гранула у врећици комбинованог материјала.

За 10 врећа у картонској кутији.

Аскорбинска киселина 0,1 г, цинк глуконат 0,05225 г, прах екстракт пурпурне ехинацее 0,08 г

хидроксикинамичне киселине не мање од 0,003 г.

Таблете, 10 комада по пакирању.

Парацетамол 0.650 г, фениламин малеат 0.004 г, фенилефрин хидрохлорид 0.01 г

Таблете, 8 комада у блистеру.

1, 2, 3 блистера по пакету.

Бензоксонијум хлорид 0,001 г, лидокаин хидрохлорид 0,001 г

Таблете, 10 комада у блистеру.

1, 2 блистера по пакету. Или 6 комада у блистеру,

3 блистера по пакирању.

Цетилпиридинијум хлорид 0,002 г, лидокаин хидрохлорид 0,001 г.

30 мл прскањем у бочици са уређајем за прскање и заштитним поклопцем у пакету.

Бензоксонијум хлорид 0,2%, лидокаин хидрохлорид 0,15%.

Маст за спољну употребу у цевима од 40 грама по пакирању.

Уље од рожмарина 5%, уље од 5% еуцалиптус у облику листова, перуански балзам 6%, рафсат камуфора 12,5%.

Антипиретици (парацетамол, аспирин, аналгин, нурофен, терафлу) и други симптоматски лекови за грип и прехладу

Грип "Симптоми" антипиретик (парацетамол, аспирин, аналгин, Нурофен, Терфлу) и друга симптоматска средства у грипа и прехлада. Форме ослобађања (прашкови, таблете, свеће) за одрасле и дјецу. Прегледи, опис и компаративна анализа

Антипиретици су сада богато представљени на тржишту. Оглашавање нам обећава чудесни лек за грипа и друге прехладе вредне само да пије таблете или разблажимо лепу врећицу праха у води, а сљедећег дана ће вам бити обезбеђени здравље и живахност. Да видимо да ли је то заиста оно што је иза и симптоматски лекови из прехладе и грипа.

Прво, одмах изложите границе температуре, које захтевају унос антипиретичних лекова:

  1. За одраслу особу која је ухватила прехладу или грип, то је 38,5 степени Целзијуса и више
  2. За дијете, труднице или оне који не толеришу високе температуре, овај бар може пасти на 38 степени и изнад те вриједности

Сада имамо неки оквир из ког можемо почети. На температури испод назначених, може бити лоше за вас, патња се чини превеликим, али мислите, да ли је заиста тако лоше? Можда би било боље да се отарасите даље од монитора и само легнете, што ће већ побољшати опште здравље у случају болести.

Заправо, како бисте смањили температуру код деце (и код одраслих), можете користити неколико једноставних техника, које називам физичким методама снижавања температуре. Они не подразумевају употребу лекова или друге хемије - чисте физике, када топло тело када се добро увуче почне да даје топлоту спољашњем окружењу.

Дакле, први - тело воде брисање пацијента (никако хладне или лед, већ само цоол) воде може бити претходно разблажен у пола вотке или додати уобичајени 6% сирћета у пропорција сирћета кашика по литар воде. Уз помоћ сунђера, можете да обришете тело детета или одрасле особе које отпуштају помоћу ових решења. Ефекат, уверавам вас, биће као велики, - минус 0.5-1 степени на термометру ће се одмах фиксна. Иако неће бити предугачак, али који спречава понављање поступка након неког времена.

Друго - мозак на температури таквог осећаја само се врео. Могуће је и овде да се прибегнем хлађењу, што ће смањити температуру и дати отказ болесној глави. На чело можете ставити крпе или салвете натопљене у хладну воду. Кисик или водка не могу се додавати и држати на глави дуго времена, периодично влажење.

Горе наведене процедуре не треба изводити у нацрту. Боље да се затвори на време балконом или прозора, тихо обришите пацијента да сачека док је мало обсохнет и ставити на вентилацију, претходно прекривен ћебетом или добар покрету са пацијентом у суседној соби.

Треће, није неопходно топло да се обучавамо, нити да покривамо пацијента перионицом или ћебадима. Напротив, одећа треба да буде лагана, лако абсорбирајући зној, направљен од природних материјала и слободно треба да седи. Покривач такође треба да буде стандардно танак. Нека постоји нормална размена топлине са окружењем, није неопходно да "болесно" кување "скухаш" испод слоја ћебета и перјаница.

Из истог опера четврти аксиом - на високим температурама није неопходно дати човеку малина (обично дају чај са џемом од малина или добијање есенције од тога је), тело када троши топла још више загрејани и држава, и здравствено стање температуриасцхих може само погоршати. Исто тако, не лебде ноге у сенфу (сенф стопало купатило) је такође загрева већ загрева тело.

Ја као специјалиста практирам само ове методе снижавања температуре, врло су ефикасни и помажу у ослобађању само вишка температуре. Заиста, на високој температури у људском телу започиње каскаду ћелијских реакција које доводи до формирања на излазу људског интерферона су веома драгоцени заштитник помажући да уништи вирусе. Ово није нека вештачка дрога, наводно садржи интерферон, и њена садашњост и због тога посебно драгоцена. За ово можете издржати симптоме обавезног пратити прехладу или грипу.

Али постоје времена када се температурни одговор постаје патолошки, плус индивидуална нетолеранција захтева спољну интервенцију и узимање антипиретике. Испод ћемо говорити о најпопуларнијим од њих.


Парацетамол. Овај лек, који има аналгетик, антипиретичан и слаб антиинфламаторни ефекат. Индиректно утиче кроз центре терморегулације и болова. По мом искуству, врло ефикасан лек, не садржи додатне хемијске боје и конзервансе, него грешници брендирани прашкови са температуре, где главна компонента укључује парацетамол - ово и Панадол. и Тиленол. и Еффералган. У том случају, ви преплатити за додатне компоненте у саставу лека, која не мора активне супстанце и даље парацетамола.

Нанесите најбољу у таблетама (за децу пожељно супозиторије) у дози - за одрасле и децу преко 12 година - 500 мг једанпут дневно доза и 4 грама (из искуства реци не воде такве личности, парацетамол је веома узак терапијски прозор и токсични поремећаји у јетри могу се развити, сваки лек треба узимати по препоруци и под надзором лекара). Деца 6-12 година ће бити именован у дози од 250-500 мг, 120-250 мг 1-5 година, 3 месеци. до 1 године - 60-120 мг до 4 пута дневно.

Контраиндикације:

  • ознацена крварења јетре и бубрега
  • хронични алкохолизам
  • преосјетљивост на парацетамол

Сада размотрите деривате парацетамола.

Ибуклин. Комбиновани лек који садржи Ибупрофен + Парацетамол. Због добре толеранције већине пацијената и пристојног терапијског ефекта у смислу снижавања температуре и отклањања температуре, препоручујем овај лек пацијентима самим. Произведено у таблете.

Користи се код одраслих у дози од 1 таблете 3 пута дневно.

Не може се користити за гастроинтестиналне улцерације и гастритис, трудноћу и дојење, болести јетре и бубрега, хронични алкохолизам.


Панадол. Веома популаран лек, који данас даје добру продају. То је нормалан Парацетамол у обложеним таблетама. Ми пуно волимо дечије мајке Панадол, која има погодне форме ослобађања у виду суспензије за оралну примену. Иако, ако је исти парацетамол, зашто онда платити више?


Цолдрек. Нашао сам два облика ослобађања: Колдрекс у таблетама и Кодрекс ХотРем - прах за припрему раствора.

Лек служи за смањење температуре, смањење болова, а такође и смањује загушење назалне линије. Хемијска једињења која се налазе у њој омогућавају то.

Дозвољено је узимати дјецу од 12 година старости не више од 3 врећице дневно. Не користите код одраслих и деце више од 5 дана.

Има велики број контраиндикација за пријем:

  • поремећена функција јетре и бубрега
  • тиротоксикоза
  • дијабетес мелитус
  • срчана болест (инфаркт миокарда, тахиаритмије)
  • артеријска хипертензија
  • глауком затвореног угла
  • хронични алкохолизам
  • хипертрофија простате
  • деца млађа од 12 година

Требало би се користити са опрезом у трудноћи и лактацији. Боље је да се консултујете са доктором.


Цагедацтивити. Капсуле продуженог пријема. Односи се на симптоматске лекове за лечење прехлада, грипа и АРВИ. Елиминише синдром бола, грозницу и ринореју.

Користе се у дозама код одраслих и деце преко 12 година - 1 капсула сваких 12 сати током 3-5 дана.

Састав:

  • парацетамол 200 мг
  • фенилефрин хидрохлорид 25 мг
  • хлорфенамин (хлорфенирамин) малеат 8 мг

Постоје и бројне контраиндикације:
  • изговарана атеросклероза коронарних артерија
  • артеријска хипертензија
  • поремећена функција јетре и бубрега
  • дијабетес мелитус
  • тиротоксикоза
  • глауком затвореног угла
  • тешке болести јетре, бубрега, срца, бешике
  • пептични чир у стомаку и дуоденуму
  • болести панкреаса
  • тешкоће уринирања са аденомом простате
  • болести крвног система
  • хронични алкохолизам
  • недостатак глукоза-6-фосфат дехидрогеназе
  • деца млађа од 12 година

Није препоручљиво за употребу у трудноћи и лактацији.
Тиленол. Нема речи - ово је нормални Парацетамол. са истим ефектима, индикацијама и контраиндикацијама, у разним брандед пакирању:
  • капсуле
  • сируп
  • прах шумећи за раствор за оралну примену (за дјецу)
  • ректалне супозиторије (за децу)

Еффералган. Такође конвенционални Парацетамол плус ексципијенти. Продуцед ас:
  • сируп за децу
  • супозиторија за ректалну администрацију (супозиторије)
  • шумеће таблете за припрему раствора


Терафлу. Често су збуњени са Тамифлуом. али ово су потпуно различити лекови. Користи се као симптоматски лек за прехладе. Помаже у борби против високе грознице, мрзлице, главобоље и болова у мишићима, кашљу, кијању, млаком носу.

Састав:

  • парацетамол 325 мг
  • Фенирамин малеат 20 мг
  • фенилепхрине хидроцхлориде 10 мг
  • аскорбинска киселина 50 мг
  • и помоћне супстанце, заслађиваче, боје и сл.

Произведено у облику праха за растварање у води. Потребно је растворити садржај паковања у чаши куване вруће воде и пити топло. Може се узимати по потреби свака 4 сата, али не више од 3 дозе дневно. Контраиндикације лека Терафлу се састоје од додавања контраиндикација активних супстанци овог препарата и укључују:
  • поремећена функција јетре и бубрега
  • тиротоксикоза
  • дијабетес мелитус
  • срчана болест (инфаркт миокарда, тахиаритмије)
  • артеријска хипертензија
  • глауком затвореног угла
  • хипертрофија простате
  • хронични алкохолизам
  • недостатак глукоза-6-фосфат дехидрогеназе
  • деца млађа од 12 година
  • трудноћу и лактацију


Ринце и Ринзасип. Разлике оба лека у облику ослобађања и у мањој мери у саставу активних супстанци.

Ринза - пилула за оралну примену, елиминише симптоме прехладе или грипа (грозница, бол, ринореја), који укључују:

  • парацетамол 500 мг
  • кофеин 30 мг
  • фенилепхрине хидроцхлориде 10 мг
  • хлорфенамин малеат 2 мг
  • помоћна средства за тежину

Дозирање - 1 таблета 3-4 пута дневно. Максимална доза је 4 таблете. Ток третмана није више од 5 дана. Ринзасип - прашак за раствор и касније ингестије, такође елиминише прехладу симптоме (грозница, бол, ринореја), структура укључује:
  • парацетамол 750 мг
  • кофеин 30 мг
  • Фенирамин малеат 20 мг
  • фенилепхрине хидроцхлориде 10 мг
  • заслађиваче, боје и друга помоћна средства

Дозирање - за одрасле и децу преко 15 година за један пакет 3-4 пута дневно, али не више од 4 врећице дневно. Ток третмана, што се тиче таблета - не више од 5 дана. Као и било производима компоненти и Ринзаи Ринзасип имају у пасиви велики број различитих контраиндикација, које се добијају сабирањем контраиндикација за сваког хемијских супстанци које чине ове дроге:
  • поремећена функција јетре и бубрега
  • тиротоксикоза
  • дијабетес мелитус
  • срчана болест (инфаркт миокарда, тахиаритмије)
  • артеријска хипертензија
  • глауком затвореног угла
  • хипертрофија простате
  • хронични алкохолизам
  • недостатак глукоза-6-фосфат дехидрогеназе
  • деца млађа од 15 година
  • трудноћу и лактацију

Аспирин. Ацетилсалицилна киселина или аспирин се односи на нестероидне антиинфламаторне лекове. Има антиинфламаторно, антипиретичка и аналгетик ефекте, али и инхибира агрегацију тромбоцита, односно смањује згрушавање крви.

Не узимајте као симптоматски лек за грип. Због повећане пропустљивости васкуларног зида код ове болести, заједно са аспирином може изазвати крварење. И одрасли и деца не узимају аспирин за грип. Уз то, код деце, салицилати могу изазвати Реиеов синдром. опасна компликација праћена енцефалопатијом и инфилтрацијом масног јетре.

Контраиндикације за узимање аспирина су:

  • ерозивне и улцеративне болести пробавног тракта (чиреви, гастритис, ерозија желуца и црева)
  • хемофилија
  • хеморагијска диатеза
  • пилинг анеуризма аорте
  • портал хипертензија
  • недостатак витамина К
  • хепатичну и / или бубрежну инсуфицијенцију
  • И и ИИИ триместра трудноће
  • период лактације
  • преосетљивост на ацетилсалицилна киселина и друге салицилате

Дозирање је индивидуално. За одрасле појединачна доза варира од 40 мг до 1 г, дневно од 150 мг до 8 г; мноштво примене - 2-6 пута дневно.


Нурофен. Главна активна супстанца таблета Нурофен за оралну примену је Ибупрофен 200 мг и ексципијенс за тежину. Такође, шумеће таблете се производе за растварање у води.

То је нестероидни антиинфламаторни лек. Има аналгетички, антипиретичан и противнетни ефекат.

За одрасле и децу преко 12 година користи се у дози од 200 мг 3-4 пута дневно, максимална иницијална доза до 400 мг 3-4 пута дневно. Максимални дневни унос је 1200 мг.
Деца од 6 до 12 година - 200 мг 4 пута дневно. Тежина детета мора бити већа од 20 кг да би се дозволило коришћење Нурофена.

Контраиндикације:

  • ерозивне и улцеративне лезије гастроинтестиналног тракта у фази погоршања, укљ. пептички улкус стомака и дуоденума, улцерозни колитис, пептични чир, Црохнова болест
  • тешка срчана инсуфицијенција
  • тешки ток артеријске хипертензије
  • недостатак глукоза-6-фосфат дехидрогеназе
  • хемофилија, услови хипоцоагулатион
  • леукопенија
  • хеморагијска диатеза
  • тешко оштећење функције јетре и / или бубрега
  • губитак слуха, патологија вестибуларног апарата
  • ИИИ тромесечје трудноће, лактација
  • период лактације (дојење)
  • деца до 6 година
  • преосјетљивост на ибупрофен или на компоненте лека.

Аналгин. Активна материја Метамизол натријум је дериват пиразолона. Има антипиретични, аналгетички и слаби антиинфламаторни агенс. Користи се за бол различите генезе, као и за грозницу изазвану заразним и запаљенским обољењима.

Могу се појавити под именом: Баралгин и Триалгин. Главна активна супстанца у овим таблама је исти метамизол натријум.

Режим дозирања. Унутрашњост или ректално, одрасли се преписују 250-500 мг 2-3 пута дневно. Максимална појединачна доза - 1 г, дневно - 3 г. Једне дозе за децу узраста 2-3 године су 50-100 мг; 4-5 година - 100-200 мг; 6-7 година - 200 мг; 8-14 година - 250-300 мг; фреквенција пријема је 2-3 пута дневно.
У / м или / у полако одраслим - 250-500 мг 2-3 пута дневно. Максимална појединачна доза је 1 г, дневна доза је 2 г. За дјецу се парентерално примјењује у дози од 50-100 мг на 10 кг телесне тежине.

Контраиндикације:

  • поремећаји функције бубрега и јетре
  • недостатак глукоза-6-фосфат дехидрогеназе
  • болести крви
  • преосјетљивост на деривате пиразолона

Не користим је у својој пракси у било ком облику, пошто је производња аналгетина, која сада постоји на планети (углавном у Индији) усмерена на наше тржиште. У неким европским земљама, САД, Јапану и Аустралији, овај лек се не користи или забрањен због развоја тешких компликација - агранулоцитоза (обољење крви повезана са смањене нивое неутрофила (неутропенија)), које могу бити фаталне. Па заборавите на уобичајене таблете аналгина, постоји широк списак лекова који су мање штетни и доступни у слободном приступу.

Непромишљено употреба упаковане и укусне лечење симптома прехладе и грипа већ доводи до негативних последица, што се може приписати наглог крварења, тровања, а све због тога што људи заборављају да лек се крије иза лепих торби, што такође може бити предозирање. На пример, у горе наведеним комбинованим лековима постоји максимална дневна доза - обично 3-4 пакета дневно. Нису 10 врећица, како би лежале у себи и својим вољенима безбрижне другове, мало ће се подићи температура - одмах доћи до торбе. А где је борба организма са болестима? Поделиће се, а онда се отписати и може се постати прикривена компликација. А када, због компликација долази да позове хитну помоћ, "самолекари" не може ни везују приказ података са пријем чуда кесама на температури од суштински погоршати ситуацију болесне.

Такође треба запамтити да узимање мултикомпонентног лијека не треба узимати паралелно са другим лековима који садрже исте активне састојке у свом саставу. као овај лек. На пример, не можете узимати чист парацетамол заједно и мултикомпонентне лекове који садрже парацетамол.

Моје мишљење као доктор је ово: боље је користити лекове монокомпонентне (једна активна супстанца). Затим, у случају развоја патолошких реакција, увек је могуће разумети који је лек изазвао ову реакцију и адекватно се борио против компликације која је настала. Такође, у случају узимања једног препарата, телу ће бити потребно много мање енергије за његово цепање и варење него симптоматски прах и таблете преоптерећене конзервансима, бојама и другим бескорисним супстанцама. Енергија му је корисна у борби против грипа и прехладе. Нарочито немојте користити мултикомерничке антипиретичке и симптоматске лекове у терапији код деце, јер њихово тело може бити посебно штетно.